Старски колачиња кои ќе ги обожавате!

Старски колачиња кои ќе ги обожавате!

Овој старски колач кој традиционално се подготвува во Војводина е многу вкусен, а што подолго стои во лимена кутија, станува поубав и повкусен, а децата едноставно го обожаваат.

Состојки:

  • 230 гр маст
  • 250 гр шеќер
  • 450 гр брашно
  • 150 гр сечкани ореви
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Замесеното тесто развлечете го на дебелина од 0,5 сантиметри.
  2. Со калап вадете „ружи“ и печете ги.
  3. Премачкајте ги со џем од кајсии и залепете ги една преку друга, па на крај извалкајте ги во шеќер во прав со ванила.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед