Спасете се од досадните муви, внатре и надвор од домот – спасот е во кујната

Спасете се од досадните муви, внатре и надвор од домот – спасот е во кујната

Комарци, муви и останати инсекти можат да бидат навистина досадни. Сепак, не морате заради нив да користите штетни хемикалии, кои можат сериозно да му наштетат на вашето здравје, а особено на вашите деца и домашни миленичиња. Исто така, многу од луѓето користат и освежувачи за простории кои се навистина штетни.Зарем не е подобро да го освежите домот на природен начин, на пример со етерични масла?

Еве неколку идеи:

Лимон и чешне лук

Ставете половина лимон на маса и врз него едно чешне лук. Ова ќе ги растера комарците.

Етерично масло и боца за распрскување

Земете боца за прскање и во неа сипете шолја вода и додајте 10 капки етерично масло од нане и 10 капки етерично масло од лимон.. Промешајте и испрскајте во домот, по аглите. Освен што ќе ги растера непосакуваните гости, ќе даде пријатен мирис во вашиот дом.

Етерично масло од лаванда

Лавандата дава пријатен мирис, делува релаксиралки и ги растерува инсектите, особено молците.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа