Ролат од готови кори со шунка и сирење

Ролат од готови кори со шунка и сирење

Малку поинаков ролат кој се прави од готови кори за пита!

Состојки:

 • 500 гр кори за пита
 • 3 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • сол
 • 250 гр шунка Пекабеско исечена на листови
 • 200 мл кечап
 • 300 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, јогурт, масло и сол.
 2. Поделете ги корите на 2 дела. Секоја кора премачкајте ја со фил и редете една врз друга. Последната премачкајте ја со кечап.
 3. Наредете шунка и 150 гр изрендан кашкавал. Свиткајте ролат.
 4. Постапката повторете ја и со другиот дел од корите. Двата ролата премачкајте ги со фил.
 5. Печете во претходно загреана рерна на 220 степени, додека ролатот не добие светло браун боја.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта