БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Крцкави крекери – поубави од оние кои ги купувате!

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Крцкави крекери – поубави од оние кои ги купувате!

Брз и едноставен рецепт за одлични крцкави крекери поубави од оние кои ги купувате!

Послужете ги со јогурт или павлака – супер избор за родендени и разни прослави.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 3 лажички прашок за печиво (една кесичка)
  • 100 гр путер или маргарин
  • 3 лажици масло
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 2-3 лажици вода

Начин на подготовка:

  1. Замесете путер, брашно, додајте сол и прашок за печиво. Потоа додајте вода и уште малку измешајте.
  2. На хартија за печење развлечете го тестото и со калап или чаша вадете кругчиња.
  3. Печете во загреана рерна на 220 степени.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон