ОСВЕЖИТЕЛНО, ЕВТИНО, ВКУСНО: Тирамису со јагоди

ОСВЕЖИТЕЛНО, ЕВТИНО, ВКУСНО: Тирамису со јагоди

Направете совршен летен десерт, тирамису со јагоди кој веднаш ќе ве натера да побарате и репете.

Состојки:

  • 30 гр шеќер во прав
  • 300 гр јагоди
  • 500 гр маскарпоне
  • 5-6 лажички сируп од јагода или малина
  • 1 јајце
  • 5-6 пишкоти
  • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

  1. Се матат белките во цврст снег, па се додава маскарпонето и жолчките, па се добро се меша со двата вида шеќер.
  2. Се чистат и сечат јагодите, неколку се оставаат за декорација, а останатите исечени се додаваат во смесата.
  3. Се дробат пишкотите и во стаклена чаша се ставаат лажица од сирупот, па пишкоти, па маскарпоне и јагоди.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

 

 

 

singlepost_text