Тава со ќофтиња какви што не сте пробале – ХИТ РУЧЕК

Тава со ќофтиња какви што не сте пробале – ХИТ РУЧЕК

Ако сте љубител на месо, ова е вистински деликатес за вас.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 1 кг кромид
 • 2 компири
 • 1 лук
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица доматно пире
 • 2 листа ловор
 • сол
 • бибер

Посготовка:

 1. Кромидот се сече па се пржи во тава со масло.
 2. Додајте го ловорот, доматното пире и црвениот пипер.
 3. Меленото месо измешајте го со лукот и со компирите и се изгмечете.
 4. Направете ќофтиња и пржете додека не заруменат.
 5. Ставете ги во тепсија со сосот и печете 1 час на 180 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

 

singlepost_text