Неодолива јафа торта (ВИДЕО)

Неодолива јафа торта (ВИДЕО)

По бабин рецепт без грешка, направете ја оваа преубава јафа торта…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 7 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 3 лажици презла
 • 1 лажица гриз

Состојки за фил:

 • 1/2 л млеко
 • 4 лажици шеќер
 • 2 пудинга од ванила
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо
 • 300 гр јафа кекс/ресана
 • 200 гр шлаг

Начин на подготовка:

 1. Разматете пенасто белки со шеќер, па додајте жолчки, брашно, презла и гриз.
 2. Добро измешајте и печете во намастен плех. Би било пожелно да имате округол плех со 28 см обрач. Бисквитот печете го на 200 степени, околу 15 минути. Печениот бисквит изладете го и оставете го во плехот.
 3. Во млекото додајте шеќер па згответе пудинг, а потоа изладете го.
 4. Омекнатиот маргарин добро разматете го со миксер па измешајте го со изладениот пудинг. Поделете го кремот, па во еден дел додајте растопено чоколадо.
 5. Премачкајте го бисквитот прво со светол крем, наредете јафа кекс, па од горе темен крем. Убаво прекријте го кексот.
 6. Од горе може да ставите глазура од чоколадо или шлаг.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки