ЌЕ ВЕ ОСВОИ: Торта снегулка

ЌЕ ВЕ ОСВОИ: Торта снегулка

Немате идеја за десерт, а ви се јаде нешто слатко? Еве одличен рецепт за торта снегулка! Ќе ја обожавате…

Состојки за кора:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажци брашно
 • 3 лажици гриз

Состојки за прелив:

 • 2 дл млеко
 • 50 гр бело чоколадо

Состојки за фил:

 • 6 жолчки
 • 4 дл млеко
 • 1 кесичка пудинг од ванила
 • 100 гр шеќер
 • 125 гр маргарин
 • 150 гр млеко во прав

Состојки за втор фил:

 • 1 дл млеко
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр шлаг
 • 100 гр мелени плазма бисквити

Состојки за трет фил:

 • 100 гр шлаг
 • 1 дл млеко

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text