Сочна, крцкава и супер здрава – пица за која зборува цел свет!

Сочна, крцкава и супер здрава – пица за која зборува цел свет!

Ако сакате да уживате во омилените италијански вкусови без грижа на совеста – оваа пица е полн погодок.

Тајната е во карфиолот! Односно во крцкавата кора и „тестото“ во кое нема ниту грам брашно туку само свеж изрендан карфиол.

Состојки:

 • 1/2 карфиол со просечна големина
 • 1 јајце
 • моцарела ситно сечкана
 • 2 лажици рендан пармезан
 • 1 лажица морска сол
 • малку црн пипер

Додатоци:

 • малку сос од домати
 • 2 раце шери домати пресечени на половина
 • 2 чешниња лук, исечкани
 • малку црвена пипер
 • листови свеж босилек
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте карфиол (треба да добиете барем две шолји со средна големина), потоа преместете го во длабок сад и ставете во микробранова малку да омекне, на 7-8 минути, на средна јачина. Оставете малку да се излади и вклучете ја рерната на 220 степени.
 2. За тоа време ставете јајце, додајте сол, бибер, половина од моцарелата и пармезан. Сè добро измешајтеи од тоа направете подлога за пица. Можете да ја печете на обичен плех обложен со хартија за печење.
 3. Печете 10 до 15 минути додека не позлати, а потоа извадете ја од плехот за да ги ставите останатите намирници на пицата, освен босилек.
 4. Печете уште 10 минути, а потоа ставете листови босилек, за пицата да изгледа уште посвежо и посочно.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text