МОЌНА НАПИВКА: Топи масни наслаги како од шега!

МОЌНА НАПИВКА: Топи масни наслаги како од шега!

Конечно доаѓаат топли денови, а ние стануваме посвесни на последиците од долгата зима и вишокот килограми.

Наместо да размислувате како да ги замаскирате проблематичните делови со помош на облека, ви донесуваме совршена напивка која во комбинација со редовни физички активности помага во топење на масните наслаги.

Состојки:

  • 1 лажичка јаболков оцет
  • прстофат лута, мелена пиперка
  • сок и кора од еден лимон

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте кора од лимон и прелијте ја со 240 мл врела вода. После 10 минути додајте сок од лимон, јаболков оцет и мелена пиперка. Мешајте пред секоја голтка и пијте пред и после оброк.

Мелената пиперка помага за варењето на храната, го забрзува метаболизмот и стимулира согорување на масти. Имено, нејзината состојка, капсаицин, го стимулира нервниот систем да произведува топлина во организмот која поттикнува забрзана потрошувачка на калории.

Лимонот содржи соединенија кои ги успоруваат таложењето на масти, а неговата кора содржи поликосанол, соединение кое го помага согорувањето наталожени масти.

Јаболковиот оцет, односно неговото редовно косумирање, во умерени количини, помага за растворање на мастите во организмот.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text