Ќе се покаете што не сте ги правеле од порано: Мафини со овошен јогурт

Ќе се покаете што не сте ги правеле од порано: Мафини со овошен јогурт

 Направете вкусни мафини со овошен јогурт кои се топат во уста. Навистина прекрасен и специфичен вкус.

 

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 лажици шеќер
 • 200 гр јогурт
 • 50 гр масло
 • 15 лажици брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • рендана кора од лимон
 • овошје по желба
 • шеќер во прав за наросување

Подготовка:

 1. Се матат белките со шеќерот кој полека се додава, па жолчките, па јогуртот, па маслото, кората од лимон и ванилиниот шеќер, а на крајот се ставаат брашното и прашокот за пециво.
 2. Тестото се става во мафин калапи до половина, а одозгора се става овошје.
 3. Се пече на претходно загреана рерна на 180 степени додека не зарумени.
 4. Одозгора кога се готови им се става шеќер во прав.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО)

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

 

 

singlepost_text