ДЕЛИКАТЕС: Необична мусака – еве зошто е посебна

ДЕЛИКАТЕС: Необична мусака – еве зошто е посебна

 Иако знаеме дека мусака се прави со мелено месо, компир и зачини, овој пат ќе додадеме состојки и ќе добиеме деликатес.

Состојки:

 • 700 гр компир
 • 500 гр мелено месо
 • 1 кромид
 • 2 лукчиња
 • 1 лажица вегета
 • 500 гр фета
 • 300 мл вода
 • 300 мл павлака

Подготовка:

 1. Кромидот и лукот се сечкаат ситно се пропржуваат и се додава меленото месо. Се ставаат зачини.
 2. Водата и павлаката се мешаат и се оставаат да повријат, па се става компирот на коцки, се остава да седовари, па се додава и сирењето.
 3. Смесата се става во тепсија и се пече на загреана рерна 45 минути.
 4. Се остава 10-15 минути пред да се сервира.

 

Повеќе на Готви.мк:

Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО)

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека