Изедете една рака ореви и почекајте неколку часа – она што ќе ви се случи е неверојатно!

Изедете една рака ореви и почекајте неколку часа – она што ќе ви се случи е неверојатно!

Погледнете што потврдуваат најновите истражувања за консумирањето ореви…

Научниците откриле дека со секојдневна консумација на ореви можете да ги победите кардиоваскуларните болести, а видливо е и големо подобрување во нивото на холестерол и еластичноста на крвните садови. После само 4 часа, маслото од оревите ќе го подобри протокот на крв во вашето тело.

Еден професор по исхрана во Пенсилванија рекол дека со консумација на само една рака ореви дневно или масло од ореви, веќе за неколку дена можеме да го намалиме ризикот од срцеви заболувања.

Оревите, како и сите јаткасти плодови, се полни со здравје и би требало почесто да ги консумирате.

Сите јаткасти плодови имаат одлични нутритивни вредности, богати се со незаситени масни киселини, минерали и витамини.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)