Бурек готов за миг – ова е тајната на најдобриот вкус

Бурек готов за миг – ова е тајната на најдобриот вкус

Направете бурек, јадењето кое е цар на се што е месено. Ќе биде готов многу брзо.

Состојки:

 • 700 гр мелено месо
 • 1 кромид
 • 5 јајца
 • 400 мл кисела павлака
 • сол
 • пипер
 • 500 гр кори

 

 

 

Подготовка:

 1. На загреано масло се запржува ситно сецканиот кромид со сол и бибер, па се става месото.
 2. Намачкајте лим за печење, па ставете кора, па месо, и така додека има кори и фил.
 3. Направете го бурекот како полжавче, па ставете го да се пече на загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.
 4. Уживајте.

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо