Вакво пире не сте јаделе – не се прави од компири

Вакво пире не сте јаделе – не се прави од компири

Вакво пире не сте јаделе, се прави од просо и карфиол а има совршен вкус.

Состојки:

  • 200 гр просо
  • 1 карфиол
  • сол
  • бибер
  • маслиново масло
  • магдонос

Подготовка:

  1. Карфиолот се мие, се сече, и се вари во солена вода додека не омекне.
  2. Во две чаши вода во која се варел карфиолот се става просото и се вари 15-ина минути.
  3. Се блендира просото со карфиолот, а потоа се ставаат зачини се става масли маслиново масло и ситносецкан магдонос.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје

Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители

Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

ФОТО: Еве како ќе се вика петтото дете на Џејми Оливер

ФОТО: Џејми Оливер е татко за пример

Зошто се прават мекици и зошто мајките не се присутни?

Северина држи диета кога е бремена – Еве која

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница

 

singlepost_text