Африканска, моќна диета популарна ширум светот!

Африканска, моќна диета популарна ширум светот!

Од многуте диети кои се шират на интернет, моментално високо котира „африканската диета“.

Оваа диета се базира на африканската исхрана. Во цела Африка, главниот оброк во денот е ручек кој обично се состои од мешавина од зеленчук, мешункасти плодови, а понекогаш и месо. Месото се јаде поретко поради економската ситуација, но затоа се јаде риба која ја има во изобилство.

За време на оваа диета може да се јаде, гулаш, супа, зеленчук, риба и месо. Диетата е богата со протеини, но затоа е сиромашна со јаглехидрати бидејќи не се јаде леб, слатки, тестенини, кафе, алкохол…

Оваа диета е слична на аткинсоновата диета, единствена разлика е што во оваа диета не се земаат витамини, поради што аткинсовата диета е многу поздрава.

Авторот на африканската диета тврди дека е делотворна, но дека не смее да се практикува долго време.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?