Ќе заборавите на полнети пиперки: Пробајте поховани, брзо и лесно, вкусот совршен

Ќе заборавите на полнети пиперки: Пробајте поховани, брзо и лесно, вкусот совршен

 Доста е од полнети пиперки, пробајте поховани и уживајте во вкусот кој брзо и лесно се прави.

Состојки:

 • 8 пиперки
 • 300 гр фета
 • 150 гр кашкавал
 • 100 гр шунка
 • 1 јајце за поховање
 • презла
 • брашно
 • масло
 • вегета

 

 

 

Подготовка:

 1. Пиперките се лупат се чистат од семки, а потоа се сечат по должина, додека фета сирењето се ситни со вилушка и кашкавалот се ренда, а шунката ситно се сече.
 2. Во сад соединете ги сирењето, шунката, кашкавалот, вегетата и зачини по вкус.
 3. Премачкајте ги пиперките со смесата, па потоа роловајте ги.
 4. Ставете ги во брашно, јајце, презла, и пржете ги додека не поруменат.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта