ЕВТИН, БРЗ И СОЧЕН КОЛА СО КОКОС: Рецепт стар 25 години

ЕВТИН, БРЗ И СОЧЕН КОЛА СО КОКОС: Рецепт стар 25 години

Направете стар брз и лесен колач со кокос, по рецепт од пред 25 години, кој сеуште е меѓу највкусните.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 дл млеко
 • 1 дл масло
 • 100 гр шеќер
 • 200 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 лажици какаоФИЛ 
 • 1 л. Млеко
 • 1 шолја шеќер
 • 7 лажици гриз
 • 200 гр кокос

Подготовка:

 1. Се вари гризот со млекото и шеќерот, околу десет минути, па се додава кокосот и се остава да се излади смесата. Филот може да се употреби и оладен и млак.
 2. Во тепсија се става малку брашно, а претходно сите состојки за филот ги матиме. Се става смесата внатре, па се пече десетина минути на 170 степени.
 3. По кората се распоредува филот, се прелева со остатокот од смесата и се враќа во рерна и се пече околу 20 минути на истата јачина.
 4. Може одозгора да наросите кокос.

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

 

 

singlepost_text