Ја премачкал скарата со компир: Генијална финта која постојано ќе ја користите! (ВИДЕО)

Ја премачкал скарата со компир: Генијална финта која постојано ќе ја користите! (ВИДЕО)

Сигурно ќе се сложите со тоа дека храната има многу подобар вкус кога ќе се подготви на скара. Единствен недостаток на подготовката на храна директно на решетка е што некои намирници се лепат за површината, што не е ни малку згодна околност.

На пример, често сочното месо се лепи за врелиот метал, а одвојувањето на месото од решетката знае да биде мачно. Уште полоша ситуација е кога тоа ќе ви се случи со плескавици кои потоа се распаѓаат.

За среќа постои идеално решение за овој проблем. Направете ја решеткта нелеплива користејќи само компир.

Загрејте ја скарата, подгответе сиров компри, односно половина компир набодете на вилушка. Кога скарата ќе се вжешти, премачкајте ја решетката со компир.

Компирот ќе испушти скроб на решетката и ќе ја направи нелеплива.

Пробајте и уверете се:

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки