Брзо, евтино и без печење: Монте колач – еве што го прави посебен

Брзо, евтино и без печење: Монте колач – еве што го прави посебен

Монте е кралски колач кој брзо и лесно се прави, може да одговара за сечиј џеб и многу е вкусен.

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 12 лажици густин
 • 8 лажици шеќер
 • 20 дг маргарин
 • 1/2 л слатка павлака
 • 300 гр чоколадо за готвење
 • бисквити

Подготовка:

 1. Колачот се прави со два фила. Ставете го млекото да зоврие. За белиот крем измешајте 2 дл млеко (од она што се вари) со густинот и шеќерот, и сипете го во зовриено млеко. Откако ќе се олади, додадете го и маргаринот.
 2. За црниот фил измешајте ја чоколадата за готвење со слатката павлака.
 3. Во длабок плех наредете бисквити, потопете ги со малку млеко, па ставете од белиот крем, па од црниот крем одозгора.
 4. Ставете во фрижидер да се стегне

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?