Кокос коцки – меки и сочни! (ВИДЕО)

Кокос коцки – меки и сочни! (ВИДЕО)

Рецепт за омилениот колач со кокос! Меки и сочни коцки кои ќе ве остават без здив…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 мл масло
 • 100 мл млеко
 • 300 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 200 гр маргарин
 • 200 гр чоколадо
 • 1 дл млеко
 • 100 гр шеќер
 • 200-300 гр кокосово брашно

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер, додајте ги сите течни состојки, брашно и прашок за печиво. Кога добро ќе измешате ставете ја смесата во плех со големина 25х35 и печете во загреана рерна на 180 степени.
 2. Печениот колач оставете го да се излади, а потоа исечете коцки.
 3. Растопете маргарин, млеко, шеќер и чоколадо, па извалкајте ги коцките, прво во чоколадото, а потоа во кокос.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text