Медена торта без печење: Готова за 15 минути!

Медена торта без печење: Готова за 15 минути!

Се прави многу брзо – готова е за 15 минути…

Состојки:

 • готови медени кори за торта
 • 7 јајца
 • 50 гр шеќер
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 250 гр маргарин или путер
 • 300 гр бел шлаг крем
 • 300 гр кисела вода
 • 150 гр чоколадо за готвење за глазура

Начин на подготовка:

 1. Малку разматете ги јајцата и шеќерот, па гответе на пареа, пред крај додајте чоколадо, па оставете филот да се излади. Во изладениот фил разматете маргарин.
 2. Разматете шлаг со ладна кисела вода.
 3. Поделете го чоколадниот фил на три дела, истото направете го и со шлагот. Филувајте кора, чоколаден фил, шлаг и така додека не ги потрошите состојките.
 4. Тортата премачкајте ја со чоколадна глазура. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки