КОХ КЛАСИК: Најфиниот десерт од млеко, со додаток јагоди!

КОХ КЛАСИК: Најфиниот десерт од млеко, со додаток јагоди!

Стар добар рецепт за кох, им успева на сите…

Состојки:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 12 лажици гриз
 • 1,5 л млеко
 • 6 лажици шеќер
 • 3 кесички ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Одвојте ги белките од жолчките. Разматете снег од белки, додајте шест лажици шеќер, жолчки и 12 лажици гриз, па измешајте.
 2. Сè ставете во длабок плех и печете на 200 степени во претходно загреана рерна околу 15 минути.
  Во литар до литар и половина млеко ставете две до седум лажици шеќер (по вкус) и три кесички ванилин шеќер. Загрејте додека шеќерот не се растопи.
 3. Кога кохот убаво ќе порумени, извадете го од рерна и полека прелијте го со засладеното млеко.
 4. Послужете со јагоди или прелијте го со сируп од јагоди.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text