Кога немате идеја што да зготвите… Погледнете го овој рецепт за пилешки плескавици!

Кога немате идеја што да зготвите… Погледнете го овој рецепт за пилешки плескавици!

Нема да се покаете ако го направите овој специјалитет за ручек…

Состојки:

  • 500 гр пилешко филе
  • 5 парчиња млад кромид
  • 1 јајце
  • 1-2 лажици презла
  • 1 лажица сув зачин
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото сомелете го, додајте зачин, исечкан кромид, јајце и презла. Сè добро измешајте и оставете да отстои околу еден час во фрижидер.
  2. Потоа обликувајте плескавици и печете ги на масло од секоја страна по пет минути.
  3. Плескавиците послужете ги топли со пржени компирчиња и салата по желба.

Добар апаетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула