ДЕСЕРТ НА ГОДИНАТА: Чоколадно небо готово за една минута

ДЕСЕРТ НА ГОДИНАТА: Чоколадно небо готово за една минута

Чоколаден десерт кој се прави за минута. Овој десерт не залудно гхо носи името чоколадно небо.

Состојки:

 • 7 јајца
 • 20 лажици шеќер
 • 1 маргарин
 • 2 лажици какао
 • 14 лажици брашно
 • 1 шолја млеко
 • 1-2 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 500 мл млеко

Подготовка:

 1. Се мати снег од белките и шеќерот па се додава една ванила, прашок за пециво и седум лажици брашно.
 2. Се пече смесата на 250 степени 15 минути.
 3. Печената кора се прелива со пола чајна шолја топло млеко, па се матат жолчките со седум лажици шеќер и седум лажици брашно.
 4. Во 500 милилитри млеко сварено се става жолтата смеса, се меша како пудинг.
 5. Се става на кората и се лади.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

 

singlepost_text