Брза полнета ролована пита (ВИДЕО)

Брза полнета ролована пита (ВИДЕО)

Специјалитет за сите гурмани!

Состојки:

  • 10 листови готови кори
  • 3 јајца
  • 250-300 гр сирење
  • 1 јогурт
  • 1/2 прашок за печиво
  • 200 гр свински врат или печеница

Начин на подготовка:

  1. Издробете сирење, додајте јајца, прашок за печиво и јогурт па измешајте. Првата кора малку намастете ја, па покријте ја со друга кора и неа намастете ја и премачкајте ја со фил, па покријте ја со трета кора и премачкајте со фил, па четвртата исто, петтата премачјакте ја и наредете сувомеснато и свиткајте.
  2. Истото направете го со другата ролна.
  3. Со остатокот од филот премачкајте ги ролните од горе со малку масло и малку сусам.
  4. Печете на 200 степени околу 40 минути. Послужете со јогурт…

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта