Брза оброк салата од пилешко со мајонез

Брза оброк салата од пилешко со мајонез

Подгответе пилешка салата на единствен начин!

Состојки:

  • 300-350 гр печено пилешко
  • 2 кисели краставици
  • 1 кисела пиперка
  • сол
  • бибер
  • мајонез
  • домат или некој друг зеленчук за украсување

Начин на подготовка:

  1. Исечете го пилешкото (ослободено од коски) на поголеми парчиња, додајте сечкани краставици и пиперка, зачинете со мајонез, па додајте сол и бибер по вкус.
  2. Сервирајте на чинија и украсете со зеленчук.
  3. Салатата може да послужи и како фил за сендвичи.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула