Еве како се прават солени переци, поубави од пекарските! (ВИДЕО)

Еве како се прават солени переци, поубави од пекарските! (ВИДЕО)

Погледнете како се прават солени переци, уште поубави од оние во пекарите…

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 1 лажица сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажички сув квасец
 • 150 мл масло
 • 300 мл топло млеко
 • 300 мл топла вода
 • уште малку масло за премачкување

Состојки за прелив:

 • 4 лажици брашно
 • 2 лажици сол
 • 8-9 лажици вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта