Принцес крофни

Принцес крофни

Едноставни за подготовка, а преубави принцес крофни…

Состојки:

 • 150 гр масло
 • 500 мл вода
 • 300 гр брашно
 • 7 јајца
 • 5 жолчки
 • 6 лажици шеќер
 • 1 л млеко
 • 150 гр маргарин
 • 1 кесичка шлаг

Начин на подготовка:

 1. Ставете да зоврие 150 гр масло и 500 мл вода, додајте 300 гр брашно и оставете да се излади. Во изладеното тесто додајте 7 јајца. Правете крофни и печете ги на силен оган.
 2. За филот ставете 1 л млеко да зоврие, посебно разматете 5 жолчки, 6 лажици шеќер и 6 лажици брашно. Ставете ги во млекото и згответе фил.
 3. Во жешкиот фил додајте маргарин и мешајте додека не се растопи. Оставете да се излади.
 4. Посебно разматете кесичка шлаг и додајте во изладениот фил. Полнете ги крофните со фил. Од горе прелијте ги со растопено чоколадо.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава