БРЗА И ЕДНОСТАВНА: Вкусна пита со ванила (ВИДЕО)

БРЗА И ЕДНОСТАВНА: Вкусна пита со ванила (ВИДЕО)

Направете пита која ќе ги воодушеви гостите и домашните – брзо и едноставно!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр гриз
 • 100 гр кокос
 • 1 јогурт
 • 1/2 прашок за печиво
 • ванилин шеќер
 • 100 мл масло
 • 100 гр суво грозје
 • пакување тенки кори
 • 150 гр шеќер
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги со шеќер, додајте гриз, кокос, јогурт, масло, прашок за печиво и ванила, додека не се соедини. Кората раширете ја на рамна површина и премачкајте ја со масло. Преку неа ставете друга и премачкајте со фил. Потоа, повторете ја постапката и посипете суво грозје.
 2. Свиткајте ги краевите и свиткајте ролна. Така направете и со останатите кори додека не го потрошите материјалот. Премачкајте со масло и ставете да се пече околу 30 минути на 190 степени.
 3. Посипете со шеќер во прав и послужете!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед