КОЈ Е ГЛАДЕН? Пченкарни мафини со виршли (ВИДЕО)

КОЈ Е ГЛАДЕН? Пченкарни мафини со виршли (ВИДЕО)

Направете вкусни солени мафини од виршли и фета сирење во одлично пченкарно брашно.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 150 гр пченкарно брашно
 • 200 гр бело брашно
 • 3 дл јогурт
 • 1 дл кисела вода
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 100 гр фета сирење
 • 4 виршли (200 гр)
 • малку сол
 • 1 дл масло

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 220 степени, намастете калапи за мафини започнете со матење.
 2. Разматете 3 јајца, додајте ги сите течни состојки, потоа брашно, прашок за печиво и сол. Разматената маса ставете ја во калапи и во секој ставете исечкана виршла и сирење. Печете околу 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text