ЧОКОЛАДЕН ВУЛКАН: Десерт кој ќе ве остави без зборови…

ЧОКОЛАДЕН ВУЛКАН: Десерт кој ќе ве остави без зборови…

Ова е десертот кој ќе ве освои и кој ќе го правите постојано…

Состојки:

  • 220 гр чоколадо
  • 250 гр маргарин
  • 4 јајца
  • 160 гр шеќер
  • 120 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото и маргаринот растопете ги на пареа. Во друг сад со миксер разматете јајца и шеќер па додајте брашно и разматете со дрвена лажица.
  2. Потоа смесата со маргарин и чоколадо соединете ја со смесата со јајца, шеќер и брашно. Ставете ја смесата во тепсија со калапи.
  3. Печете во претходно загреана рерна на 250 степени 7-8 минути.
  4. Овој десерт најдобро е да го послужите со сладолед од ванила.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје

Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители

Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

ФОТО: Еве како ќе се вика петтото дете на Џејми Оливер

ФОТО: Џејми Оливер е татко за пример

Зошто се прават мекици и зошто мајките не се присутни?

Северина држи диета кога е бремена – Еве која