„Бебе Готвач“ пуштен во продажба – Првиот македонски готвач за бебиња и деца содржи 350 рецепти

„Бебе Готвач“ пуштен во продажба – Првиот македонски готвач за бебиња и деца содржи 350 рецепти

Мајките и сите останати што се грижат за бебињата и малите деца во земјава, за првпат добиваат автентичен печатен водич во исхраната на своите најмили. Првиот македонски готвач за бебиња и деца – „Бебе Готвач“ е на 280 страници и содржи 350 рецепти за бебиња и деца, почнувајќи од 6 -месечна возраст, па нагоре.

Освен рецепти за подготовка на храна, книгата изобилува и со многу автентични фотографии од оброци кои се приготвувани непосредно пред фотографирањето. Рецептите се поделени по месеци, а пред секој месец има соодветна статија за тоа како се развива бебето и што да се очекува во тој месец, како и соодветни табели со информации за тоа кои намирници се препорачуваат да се воведат во исхраната.

„Патот на оваа книга ни малку не беше едноставен и лесен, но знаејќи дека има многу родители, особено мајки како нас, кои наеднаш се соочуваат со милион обврски околу новиот член во семејството, знаевме дека крајниот резултат ќе вреди.

Како две мајки чија цел беше да си го олесниме секојдневието го создадовме Бебе Готвач за нас како и за сите оние кои сакаат да ги хранат своите деца здраво и да учат заедно со нас новини кога станува збор за бебешката исхрана. Овој готвач е за оние кои сакаат да готват домашни, здрави оброци за себе и за своите деца и да ја откријат убавината и мирисот на свежо подготвена храна кои ќе создаваат спомени со топлина и љубов“ – велат авторките на „Бебе Готвач“, Ирина Наков и Елена Петковска, на неговата прва јавна промоција.

За составување на рецептите консултирани се стручни лица, а користени се и информации од голем број брошури за правилна исхрана на бебиња, интернационални готвачи, како и искуства од мајки. Она што е најважно е што рецептите се во согласност со препораките од „Прирачникот за правилна исхрана на доенчиња и мали деца“, издаден од Институтот за Јавно Здравје на Република Македонија, како и препораката на експертите дека дохраната кај бебињата треба да започне по шестиот месец од раѓањето.

Книгата е во продажба во книжарниците на „ТРИ“, Клуб Матица, Тримакс и продажната мрежа на БИО-култ.

Пред издавањето на книгата, беше лансирана и апликацијата „Бебе Готвач“ која веќе е одлично прифатена од голем број корисници.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта