ПОЛНЕТИ ЈАГОДИ: Сочен и лесен десерт готов за 5 минути! (ВИДЕО)

ПОЛНЕТИ ЈАГОДИ: Сочен и лесен десерт готов за 5 минути! (ВИДЕО)

Доколку трагате по едноставен, а оригинален десерт чија подготовка не бара многу време и труд, „полнетите јагоди“ се вистинско решение!

Состојки:

  • слатка павлака (количина по желба)
  • шеќер во прав
  • јагоди
  • екстракт од ванила или бадемов екстракт

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги и исчистете ги јагодите така што ќе направите мали вдлабнатини во кои подоцна ќе ставате фил.
  2. За филот – со миксер разматете слатка павлака (или крем сирење), шеќер во прав и малку екстракт од ванила или бадем (половина лажичка). Добро разматете за смесата да биде густа, како шлаг.
  3. Со шприц ставајте фил во јагодите, но како на видеото. Така полнетите јагоди посипете ги со мелени бисквити или нарендајте чоколадо преку.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед