ВКУСОТ НА ПРОЛЕТТА: Направете сок од јагоди – БОМБА со витамини

ВКУСОТ НА ПРОЛЕТТА: Направете сок од јагоди – БОМБА со витамини

1 кг јагоди, 2 литри вода 1 лимонтус и 250 гр. Шеќер се се што ви треба за највкусен сок од јагоди. Вкусот на сочна и блага јагода е неодолив.. А, откако ќе ги откриете нивните здравствени предности, дефинитивно ќе ги засакате уште повеќе.

Еве зошто се смета дека треба да консумираме јагоди:

  1. Го зајакнуваат имунитетот и богати се со витамин Ц, кој ве штити од инфекции.
  2. Ги спречуваат срцевите заболувања така што се богати со флавоноиди и антиоксиданси кои се борат против лошиот холестерол.
  3. Богати се со влакна, заради кои лесно го регулираат нивото на шеќер во крвта.
  4. Сиромашни се со калории, па многу лесно ја намалуваат телесната тежина, а ве одржуваат сити.
  5. Големото присуство на фолна киселина помага во развојот на бебето и ги спречува проблемите при породувањето, што значи препорачливи се за сите трудници.
  6. Одлични се за зајакнување на коските заради магнезиумот, калиумот и минералите кои ги содржат.
  7. Фолната киселина, витаминот B5 и B6 го спречуваат губењето на косата.
  8. Две до три порции јагоди неделно го одложуваат стареењето на мозокот и го подобруваат памтењето.
  9. Имаат антивоспалително дејство и ја ублажуваат болката во телото.
  10. Полни се со антиканцерогени материи.

 

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт