Испијте ја водата во која варите ориз – звучи чудно ама здравјето е загарантирано

Испијте ја водата во која варите ориз – звучи чудно ама здравјето е загарантирано

Оризот е сам по себе познат колку е вкусен и здрав, и колку помага за слабеење и здрав живот, но водата во која се вари исто така има скапоцени дејства врз телото на човекот.За стомачни проблеми, инфекции и вируси на стомакот, проблеми со желудникот…оваа вода е спасот. Таа помага да се стабилизира флората и работата на цревата.

Исто така со истражувањата е покажано дека делува и за спречување на Алцхајмеровата болест.

Затоа, сварете си ориз, и тоа вбо два пати повеќе вода. Исцедете го и водата оладете ја па консумирајте ја.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате