Дали е здраво да јадете мусли за доручек?

Дали е здраво да јадете мусли за доручек?

Како брз и лесен оброк многумина консумираат мусли, но дали е тоа исправно?

Со јогурт или млеко, муслите се вистински избор затоа што содржат квалитетни масти и влакна и се добар извор на белковини.

Бидејќи доручекот, според нутриционистите, е главен оброк, така муслите се најдоа на топ листите за оброци за наутро.

Бидејќи се покажале како совршен извор за енергија, муслите се препорачуваат за доручек. Ви даваат виталност и сила, а желудникот не е оптоварен.

Меѓутоа, муслите кои ги купувате содржат и непожелни намирници и адитиви, па затоа се препорачуваат мусли подготвени дома, каде самите го бирате составот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка