Измешај, филувај, изеди за 15 минути!

Измешај, филувај, изеди за 15 минути!

Брза, евтина и многу вкусна торта…

Состојки:

  • 150 гр бисквити
  • 1/2 л млеко
  • 3 поголеми банани
  • 2 пудинга од ванила
  • 3 лажици шеќер
  • 100 гр путер
  • 200 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Во млекото додајте шеќер, додајте пудинг и згответе. Тргнете го од оган и во врелиот пудинг додајте путер. Добро измешајте, сè да се соедини.
  2. Издробените бисквити додајте ги во врелиот пудинг. Ставете во плех кој малку треба да го намастите со путер. Бананите исечете ги на половина по должина и наредете ги по пудингот. Оставете да се излади, па украсете со шлаг.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта