РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќе заборавите на бомбици – пробајте „Кастањоли”

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќе заборавите на бомбици – пробајте „Кастањоли”

Ако сте љубител на бомбици, ова е уште подобар рецепт за подготовка кастањоли.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1 кесе прашок за пециво
  • 75 гр шеќер
  • 75 мл масло
  • 1 лажица рум
  • 300 гр брашно

Подготовка:

  1. Во сад се ставаат јајца, масло, шеќер и прашок запециво, и рум, а ако не сте љубител на рум може да ставите и лимонов сок.
  2. Додавајте го брашното постепено и мешајте.
  3. Со вашите раце направете бомбици и испржете ги на масло.
  4. Одозгора наросете шеќер во прав.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса