БРЗ И ВКУСЕН ОБРОК: Еве како да подготвите јајца на 3 начини!

БРЗ И ВКУСЕН ОБРОК: Еве како да подготвите јајца на 3 начини!

Ова се најдобрите техники за подготовка на јајца, проверете…

Варени јајца

Ставете 4 јајца во тенџере со средна големина и наполнете со доволно ладна вода да ги прекрие јајцата. Оставете водата да зоврие. Тргнете го тенџерето од оган и оставете го да стои покриено 12 минути. Ставете ги јајцата под студена вода.

Кајгана

Разматете 4 јајца со 1 до 2 лажици павлака или млеко, додајте малку сол и свежо мелен црн бибер. Во тава на тивок оган, растопете 1 лажица путер. Ставете ја смесата во центарот на тавата. Користете лопатка за да ги подготвите јајцата од сите страни. Префрлете на топла чинија и додајте зачини. Послужете веднаш!

Поширани јајца

Во голема тава на средна температура во солена вода додајте 1 лажичка бел оцет. Внимателно спуштете едно јајце во водата, останатите редете ги рамномерно. Делумно покријте го садот и поширајте додека не се формира белката и жолчката стане непроѕирна, три и пол, до четири и пол минути. Со решетка извадете ги јајца, посолете и побиберете. Послужете веднаш!

Повеќе вести на Готви.мк

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?