Ружи полнети со спанаќ и сирење

Ружи полнети со спанаќ и сирење

Освен што изгледаат убаво, овие ружи полнети со спанаќ и сирење се многу вкусни…

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 1 рамна лажица сол
 • 1/2 прашок за пециво
 • 1 лажичка сув квасец
 • 100 мл јогурт
 • 2 дл млеко
 • 1 јајце
 • 1 дл масло

Состојки за фил:

 • 200 гр сечкан спанаќ
 • 150 гр сирење
 • 2 јајца
 • 1 јајце за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта