Пет намирници кои треба да ги консумирате за да останете „вечно млади“

Пет намирници кои треба да ги консумирате за да останете „вечно млади“

Веќе знаете дека чудотворно средство за подмладување не постои, а голем број намирници сигурно ја имаат таа моќ да го успорат стареењето.

Овие намирници би требало да ги консумирате ако сакате што подолго да изгледате младолико:

Црвено вино

Една чаша црвено вино го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести за 32 отсто.

Чоколадо

Големата количина антиоксиданси во црното чоколадо го намалува крвниот притисок.

Јаткасти плодови

65 гр јаткасти плодови дневно го намалуваат нивото на холестерол и ризикот од кардиоваскуларни болести за 10 отсто.

Лук

Ризикот од создавање згрутчување на крвта и високиот холестерол ќе го намали внесот на само едно чешне лук дневно.

Риба

Рибата помага во спречување на пореметување на срцевиот ритам и намалување на кардиоваскуларни болести за 14 отсто. Се препорачува да се консумира риба три пати неделно.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)