Не го фрлајте стариот леб: Направете деликатесни кнедли

Не го фрлајте стариот леб: Направете деликатесни кнедли

Направете деликатесни кнедли кои совршено одат со месо.

Состојки:

 • 20 гр бајат леб
 • 80 гр путер
 • 1 главица кромид
 • 60 гр брашно
 • 250 мл млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка магдонос

Подготовка:

 1. Кромидот се динста на масло, па се додаваат сите состојки и се поврзува смесата со јајцата.
 2. Се прават бомбици со рацете, откако ќе ги намокрите со вода.
 3. Се варат во зовриена вода 15 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса