Сируп од борови игли – природен лек за искашлување, препорачлив за астма

Сируп од борови игли – природен лек за искашлување, препорачлив за астма

Ако имате проблем со астма или со искашлување, ви препорачуваме необичен сируп кој е лек за се.

Состојки:

  • 1 кг млади борови игли
  • 1 кг шеќер
  • 1 тегла

Подготовка:

  1. Боровите иглички се мијат во вода и се ставаат на крпа преку ноќ да се исушат. Се ставаат утредента во стаклен сад, па се реди шеќер, па ред игли, па шеќер.
  2. Се става на сончен прозор 40 дена.
  3. По 40 дена се цеди низ газа и се земаат 2-3 лажици на ден.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула