Крцкаво однадвор, а внатре меко како душа: Специјалитет со рендан компир

Крцкаво однадвор, а внатре меко како душа: Специјалитет со рендан компир

Направете специјалитет со компир кој има совршен вкус. Ви требаат рендани компири за нешто совршено и брзо.

Состојки:

 • 1 кг пилешко
 • 1 кромид
 • 700 гр компир
 • 3 јајца
 • 200 мл млеко
 • 250 гр брашно
 • 200 гр кисела павлака
 • 100 мл масло
 • вегета
 • бибер

Подготовка:

 1. Пилешкото месо се зачинува, па се пропржува на загреана тава.
 2. Компирот се ренда, па му се досаваат изматени јајца со брашно, павлака, кромид и масло.
 3. Се ставаат зачините.
 4. Се става смесата врз компирот во плех со малку масло и сестава пилешкото одозгора.
 5. Се пече околу 40 минути на 180 степени.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате