ЗДРАВО И ПРИРОДНО: Намирници кои заменуваат шеќер во напитоците

ЗДРАВО И ПРИРОДНО: Намирници кои заменуваат шеќер во напитоците

Обидете се да ја избегнете грешката која ја прават многумина – белиот сладок прав не го заменувајте со вештачки засладувачи.

Вистината е дека тие не се калорични, меѓутоа, не се ни препорачливи за здравјето и енергијата.

Студија објавена во магазинот Природа покажува дека засладувачите можат да ја нарушат рамнотежата помеѓу бактериите во желудникот, која доведува до зголемена потреба за фруктоза, што не е добро.

Затоа, нутриционистот Брук Алперт советува да ги исфрлите и наместо вештачки засладувачи во кафето да ставите, малку цимет, рогач или какао, бидејќи се здрави, го забрзуваат метаболизмот и поттикнуваат енергија, а притоа на секој напиток му го подобруваат вкусот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница