Еве како во само 3 чекори да ја исчистите машината за перење садови

Еве како во само 3 чекори да ја исчистите машината за перење садови

Заборавете на скапите детергенти. Ви донесуваме три ефикасни и едноставни чекори!

1. Исчистете го одводот

Од дното отстранете ги сите насобрани остатоци од храна. Со време во одводната цеква се собира отпад кој можете да го отстраните со гумена ракавица и со тоа да ја подобрите функционалноста на машината.

2. Перење со оцет

Празна машина за садови исперете ја со алкохолен оцет така што ќе го ставите во преградата предвидена за детергент и ќе ги пропрскате ѕидовите и решетките. Подесете ја машината на работи на висока температура.

3. Перење со сода бикарбона

Посипете една шолја сода бикарбона на дното на машината и програмирајте краток циклус за перење. Ова целосно ќе ја отстрани маснотијата и нечистотијата.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text