Вкусна и брза пита од коприви (ВИДЕО)

Вкусна и брза пита од коприви (ВИДЕО)

Топла, од рерна, пита мека како душа… Вистински избор за оброк за домашните и гостите.

Состојки за тесто:

 • 800 гр тесто
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 2,5 лажички сув квасец
 • 250 мл топла вода
 • 160 гр растопен маргарин
 • 100 гр растопен маргарин за премачкување

Состојки за фил:

 • 2 јајца
 • 400 гр сирење
 • 400 гр исчистени и исечкани коприви

Состојки за прелив:

 • 250 мл млеко
 • 2 јајца
 • 2 лажичка шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт