Овошна торта од кори за пита: Најбрзиот десерт на светот!

Овошна торта од кори за пита: Најбрзиот десерт на светот!

Сон на секоја домаќинка која сака во рок од неколку минути да го израдува семејството е некоја брза овошна торта.

Во продолжение ви донесуваме рецепт за токму таква торта! Многу шлаг и многу овошје е формулата за одличен лесен десерт!

Состојки:

 • 1 конзерва овошен компот по избор
 • 250 гр шеќер во прав
 • 250 гр кори за пита
 • 2 кесички желатин
 • 1 кесичка шлаг
 • 100 мл масло
 • 100 мл вода
 • 500 мл слатка павлака
 • 200 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. На работна површина ставете 2 кори за пита и пропрскајте ги со масло. Уште 2 пати повторете ја оваа постапка. Со помош на превртен сад за матење обележете и исечете 4 кружни „кори“ за тортата. По две ставете во две тепсии. Печете ги 15 минути на 200 степени. Кога ќе се испечат раздвојте ги така што ќе добиете 4 кори.
 2. За тоа време со миксер разматете вода, желатин, млеко и шеќер во прав. Во друг сад со миксер разматете слатка павлака и шлаг. Сè измешајте и додајте желатин.
 3.  На послужавник за торта ставете ја првата кора и филувајте со четврт фил. Поклопете со друга кора и премачкајте со фил, па нанесете овошје од компот. Повторете ја постапката со третата и четвртата кора, завршете со фил и оставете ја тортата да се излади неколку часа.
 4. Од горе по желба посипете со шеќер во прав или рендано чоколадо.

Послужете и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед