КУЛИНАРСКИ ТАЈНИ: Поради ОВА секое ваше јадење ќе биде специјалитет!

КУЛИНАРСКИ ТАЈНИ: Поради ОВА секое ваше јадење ќе биде специјалитет!

Кај големите кувари голем дел од работата е организацијата, но постојат тајни кои и од вас ќе направат моќни кувари.

Работата е во едноставноста. Подгответе сè од намирниците што ви е потребно и готвењето ќе ви стане задоволство.

Што повеќе кромид

Кромидот не спаѓа во најомилените намирници, но секое јадење се заснова на оваа намирница. Некои големи кувари го користат во големи количини за јадењето да биде што поароматично.

Само силен оган

Гответе на што поголема температура. Како што го третирате месото, така третирајте ги варивата. И не се плашете, месото ќе биде покрцкаво, а зеленчукот нема да се претвори во кашеста смеса, што би било случај при готвење на тивок оган.

Гответе на путер

И самите сте забележале дека повеќето реномирани кувари речиси сите јадења ги подготвуваат на путер. Посебно, путерот на сосовите им дава кремаста примеса.

Користете свежи зачини

Со време зачините губат арома, затоа обновувајте ги вашите залихи со секогаш свежи зачини.

Уживајте во својот успех!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text